top of page
Gökdelenler

E2 YATIRIMINA UYGUN PORTFÖYLER BÖLÜMÜNDE

E2 YATIRIMCI VİZESİ ALABİLECEĞİNİZ FIRSAT İŞYERLERİ SUNULMAKTADIR

Yatırımcı (E-2) Vizesi alabilmek icin aranan şartlar nelerdir?

482.jpg

Yatırımcı Vizesi

Yatırımcı (E2) vizesi Amerika’da iş yapmak isteyenler arasında en popüler vize çeşitlerinden birisidir. E2 vizesi, yani uluslararası anlaşma yatırımcı vizesi, özellikle yatırımcının Amerika’da iş sahibi olması demektir. Birçok ülkedeki yatırımcı vizelerinin aksine, E2 yatırımcı vizesinde şirkette/işletmede Amerikan vatandaşlarının herhangi bir oranda hisseye sahip olma zorunluluğu yoktur.

Amerika Birleşik Devletleri ile arasında geçerli bir ticari anlaşma bulunan ülkelerin vatandaşlarının başvurabildiği E-2 yatırımcı vizesi, Amerika’da yatırım yapmak isteyen yatırımcıların yeterli sermayeye sahiplerse alabildikleri bir vizedir. ABD ile Türkiye arasında karşılıklı bir yatırım anlaşması bulunduğu için Türk yatırımcılar E-2 yatırımcı vizesi alabilmede çok önemli bir kritere sahiptir.

E2 YATIRIMCI VİZESİ HAKKINDA

Yatırımcı (E-2) Vizesi alabilmek icin aranan şartlar nelerdir?

Yatırımcı, özel ya da tüzel kişi, A.B.D. ile ticari anlaşması olan ülke vatandaşı olmalıdır. Yapılan ticaret yeterince büyük çaplı olmalıdır. Şirketin başarıyla isleyebilmesi için yeterli miktarda olmalıdır.  Düşük ölçekli bir işletmenin yatırım yüzdesi büyük ölçekli işletmeden daha yüksek olmalıdır. Yatırım, gerçekten aktif olan bir işletme olmalıdır. Spekülatif veya islemeyen bir yatırım uygun değildir.  Bir banka hesabında duran tahsis edilmemiş fonlar veya benzeri teminat yatırım olarak kabul edilmez. Yatırım marjinal-sınırda- olamaz. Yalnızca ailenin geçimini sağlayacak miktarın hatırı sayılır ölçüde üzerinde gelir getirmelidir; ya da A.B.D.’ye ekonomik anlamda önemli bir etkisi olmalıdır.

Sermayenin kontrolü yatırımcıda olmalıdır ve işletme, ticari anlamda risk altında olmalıdır. Şirketin mal varlığı ile güvenceye alinmiş kredilere izin verilmemektedir. Yatırımcı A.B.D.’ye işletmeyi geliştirmek ve yönetmek için gelmelidir.  Eğer başvuru sahibi asıl yatırımcı değilse denetleyici ya da idareci bir pozisyonda görevlendirilmelidir veya şirketin verimli çalışması için önemli olan özel becerilere sahip olmalıdır. Sıradan becerilere sahip veya vasıfsız isçiler bu vize için uygun değildir.

Aile bireyleri Yatırımcı (E-2) Vizesinden faydalanabilirler mi?

Başvuranın eşi ve 21 yaşın altındaki evlenmemiş çocukları, milliyetlerine bakılmaksızın, asıl başvuru sahibine eşlik etmek üzere E-2 vize başvurusu yapabilirler. E-2 vize sahiplerinin eşleri, Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışma izni için başvuru yapabilirler ve serbestçe çalışabilirler. 21 yaşın altındaki çocuklar, vizelerinin geçerli olduğu sure içerisinde devlet okullarında okuyabilirler.

E2 Yatırımcı Vizesinin geçerlilik süresi ne kadar?

İstanbul’daki Amerikan Elçiliği üzerinden yapılan başvurularda genellikle 5 yıllık vize verilir. Her A.B.D.’ye girişte 2 yıllık oturum verilir. Bu 2 yılın bitmesine kısa bir sure kala bile A.B.D.’ye giriş çıkış yapılarak bu süre 2 yıl daha uzatılır.

Gazetelerde okuduğum bilgiler doğrultusunda bir adet 500.000 dolarlık ev alıp green card (yeşil kart) almayı planlıyorum, bu mümkün müdür?

Maalesef bu bir yanlış bilgidir. O miktarlarda satın alınacak bir adet emlak bırakın yeşil kartı, yatırımcı vizesi için bile elverişli değildir. Satın alınan tek emlak göçmenlik bürosu tarafından pasif bir yatırım olarak değerlendirilmekte ve yukarıda belirttiğimiz E2 vizesindeki aranılan özelliklere uymamaktadır.

Emlak üzerinden nasıl Yatırımcı (E-2) vizesi alabilirim?

Son zamanlardaki Göçmenlik Bürosu’nun ve Amerikan Elçiliği’nin beklentilerinden ve tecrübelerimizden yola çıkarak, emlak yatırımlarında aranılan minimum yatırım maliyeti 450.000$ – 500.000$ olduğunu ve alınan emlak adetinin sayısının en 4-5 adet civarında olması gerektiğini söyleyebiliriz.   Yukarıda bahsettiğimiz pasif yatırım öngörülmemesini ortadan kaldırmak için, yatırımcı adına kurulacak şirket altına bu Emlakların satın alimi gerçekleştirilmekte ve Emlak Yönetimi faaliyetiyle yatırımcı (E2) vizesine başvurabilmekteyiz. Hazırlanacak 5 yıllık işletme planıyla, bu kurulan emlak yönetimi firmasının A.B.D. ekonomisine katkıları ve sağlayacağı istihdam gücü detaylı olarak belirtilmekte ve vize başvurusu yapılmaktadır.

Satın aldığım konutlardan birini ofis olarak kullanabilir miyim?

E2 yatırımcı vizesinin veriliş amaçlarından biri ileride firmamızda eleman çalıştırmak olduğu için maalesef ufakta olsa bir ticari ofis kiralanması gerekiyor.

Turist ya da öğrenci vizesine sahibim, ev alabilir miyim?

A.B.D.’de turist ya da öğrenci statünüzle ya da göçmen olmayan diğer bir yasal statüde ev sahibi olabilirsiniz. Hatta yabancı ülke vatandaşı olarak mortgage alabilme haklarında sahipsiniz. Maalesef yukarıda da belirttiğimiz gibi sadece yasamak amacıyla satın alınan emlak üzerinden emlağın değeri ne olursa olsun, herhangi bir göçmenlik hakkına sahip olamıyorsunuz.

Yatırımcı (E-2) vizesiyle dövizli askerlikten faydalanabiliyor muyum?

Türkiye’de geçen süreler hariç toplam en az 3 yıl (1095 gün), E-2 vizesiyle, işveren statüsünde çalışmanız doğrultusunda dövizli askerlikten faydalanabilirsiniz. Dövizle askerlik ile detaylı bilgileri www.konsolosluk.gov.tr  adresinde bulabilirsiniz

Yatırımcı (E-2) vizesiyle yeşil kart (green card) alabilir miyim?

E-2 yatırımcı vizesinden maalesef direk olarak yeşil karta başvurulmuyor. Yatırım üzerinden yeşil kart ile ilgli daha fazla bilgi almak için https://tr.usembassy.gov/tr/visas-tr/nonimmigrant-visas-tr/tuccar-ve-yatirimci-vizeler/ sayfamıza göz atabilirsiniz.

İstanbul'un Tarihi Evleri

Bize Ulaşın

Gönderdiğiniz için teşekkür ederiz!

bottom of page